
Suzuki DF 90hk | DF90A
Självjusterande kamaxelkedja
Alla modeller från DF40A har en underhållsfri kamaxelkedja. Det är en enkel och effektiv design där kedjan löper i ett oljebad som håller den smord. Den är utrustad med en automatisk spännare som håller den vid rätt spänning för en underhållsfri drift.
Riggingkit
Som standard levereras alla DF90A med valfri reglagebox, multifunktionsinstrument och startspärr
Paketpriset Inkluderar motor, reglage och installation157 569 kr
Finansiera ditt köp med
Låna upp till 100 000 kr utan krav på kontantinsats!
Genomsnittligt månadsbelopp
Inklusive administrativ avgift
Notera att första månadsbetalningen
även inkluderar en kampanjavgift.
DF90A
DF90A är motorn som går att använda till de flesta båtar. Vare sig det rör sig om fiske, utflykter, vattensporter eller ren transport.
DF80A är utrustad med ett system som begränsar upptippningsvinkel och förhindrar att båten skadas genom tilt på motorn. Den använder sig av en begränsare av kontinuerlig typ, vilket gör att motorerna kan användas på nästan vilken båt typ som helst. Motorn är utrustad med Suzuki Keyless Start System som fungerar som ett integrerat stöldskydd – Suzuki Security System. En kodad nyckeldosa kommunicerar med en enhet i båten och möjliggör en nyckelfri start av motorn.
Befintliga modeller:
- DF 90 ATL Elstart, Key less, valfri reglagebox, multifunktionsinstrument, powertrim & tilt, start spärr, elektronisk bränsleinsprutning. Lång rigg 20” (510 mm)
- DF 90 ATX Elstart, Key less, valfri reglagebox, multifunktionsinstrument, powertrim & tilt, strtspärr, elektronisk bränsleinsprutning. Extra lång rigg 25” (635 mm)
| Produkttyp | Båtmotorer |
|---|---|
| Bränsle | Bensin |
| Bränsletank | Extern |
| Cylinderantal | 4 |
| Effekt (hk) | 90 |
| Garanti | Upp till 7 års fabriksgaranti |
| Motormodell | Suzuki DF 90A |
| Motorstyrka | 90 hk |
| Reglagetyp | Mekaniskt reglage |
| Rigglängd | L = 20" 508mm, XL=25" 635mm |
| Serviceintervall | 100hr/12mån |
| Startsystem | Elstart |
| Vikt (kg) | 155 |
| Cylindervolym | 1,5 liter |
| Utväxling | 2.59:1 |
| Varumärke | Suzuki |
| Varvtalsområde | 5300-6300 rpm |
| Växel | F-N-R |
| Trimsystem | Powertrim & tilt |
| Kamdrivning | kedja |
| Generatorstyrka (Amp) | 27 |
| Tillverkarens SKU | DF90A |
Standardutrustning motor:
- Propeller aluminium, dimension valbar
- Valfri reglagebox (topp- eller sidomonterat)
- Multifunktionsinstrument (alternativ med 2 instrumenttavlor, prisavdrag 2 500kr)
- Startspärr
- Motor- och växelhusolja
Installation F70-115hk från 14430kr
I standardinstallation av motor ingår:
- Demontering befintlig motor
- Montering ny motor
- Montering reglagekit
- Sjötest med utprovning propeller
- Leveransgenomgång i vattnet med kund
OBS! kostnader för bränsleanslutningar, batteri, övriga tillval och anpassningar tillkommer.
I paketpris ingår:
- Motor
- Reglagekit (valfri reglagebox)
- Securmark stöldskyddsmärkning
- Motorlås
- Installation
Köp din båtmotor hos Orust Marin
Hos oss kan ni köpa båtmotorer i alla storlekar, både utombordare och inombordare. Vi erbjuder motorer från Mercury, Mercruiser och Suzuki.
2,5hk – 20hk för hemleverans
Motorer 2,5hk till 20hk med rorkult kan du som kund montera själv. Du köper dessa motorer antingen här i vår webbshop med hemleverans, eller direkt i vår butik. Självklart kan vi hjälpa till med installation.
Installationsmotorer
Motorer över 20 hk och reglage monterar vi åt er med fullständig auktoriserad leveransservice i vattnet för att säkerställa att alla motorgarantier gäller.
Mercury motorkampanj 2.5hk-300hk t.o.m. 7 juli 2026
Just nu pågår en motorkampanj från Mercury på utvalda motorer mellan 2.5hk-300hk CMS. Priserna gäller t.o.m 7 juli 2026.
Klicka på länken för prislista Prislista Mercury motorkampanj t.o.m 7:e juli 2026
Lagerkampanj på utvalda motorer hos Orust Marin
Du har väl inte missat att vi har en lagerkampanj på utvalda motorer. Se under kategori KAMPANJMOTORER
Suzuki hos Orust Marin
Orust Marin Center utökar sin varumärkesportfölj och är glada att nu kunna erbjuda hela programmet av utombordsmotorer från Suzuki med små bärbara alternativ från 2,5hk upp till prestandamotorer på 350hk. Just nu pågår en vårkampanj med extra attraktiva priser. Kampanjen pågår fram till 28 maj. Motorerna finns antingen hemma eller vår svenska leverantörs lager för snabb leverans.

Här hittas en samling av alla de produkter vi säljer!










