
Suzuki DF 8hk | DF8A
DF8A
Precis som de andra bärbara motorerna från Suzuki, erbjuder denna motor en otroligt enkel användning, bärbarhet och ekonomisk drift.
Portable fun light
En kompakt och lätt motor är enkel att använda och väl utformad. Den startar upp även efter långtidsförvaring. Så ta det lugnt och fokusera på att ha så roligt det bara går ute på vattnet!
Bränsleekonomi
Suzukis fyrtaktare är kända för sin bränslesnålhet, och DF8A samt DF9.9A är inget undantag. Bättre bränsleekonomi tillåter dessa nya utombordare att gå längre för mindre.
Det ursprungliga priset var: 30 500 kr.27 900 krDet nuvarande priset är: 27 900 kr.
Finansiera ditt köp med
Låna upp till 100 000 kr utan krav på kontantinsats!
Genomsnittligt månadsbelopp
Inklusive administrativ avgift
Notera att första månadsbetalningen
även inkluderar en kampanjavgift.
DF8A
Precis som de andra bärbara motorerna från Suzuki, erbjuder denna motor en otroligt enkel användning, bärbarhet och ekonomisk drift.
Portable fun light
En kompakt och lätt motor är enkel att använda och väl utformad. Den startar upp även efter långtidsförvaring. Så ta det lugnt och fokusera på att ha så roligt det bara går ute på vattnet!
Bränsleekonomi
Suzukis fyrtaktare är kända för sin bränslesnålhet, och DF8A samt DF9.9A är inget undantag. Bättre bränsleekonomi tillåter dessa nya utombordare att gå längre för mindre.
| Produkttyp | Båtmotorer |
|---|---|
| Bränsle | Bensin |
| Bränsletank | Extern |
| Cylinderantal | 2 |
| Effekt (hk) | 8 |
| Garanti | Upp till 7 års fabriksgaranti |
| Motormodell | Suzuki DF 8A |
| Motorstyrka | 8 hk |
| Reglagetyp | Rorkult |
| Rigglängd | L = 20" 508mm, S = 15" 381mm |
| Serviceintervall | 100hr/12mån |
| Startsystem | Manuell |
| Vikt (kg) | 39 |
| Cylindervolym | 208cc |
| Utväxling | 2.08:1 |
| Bränsletank (liter) | 12 |
| Varumärke | Suzuki |
| Varvtalsområde | 4750-5750 rpm |
| Tillverkarens SKU | DF5A |
Köp din båtmotor hos Orust Marin
Hos oss kan ni köpa båtmotorer i alla storlekar, både utombordare och inombordare. Vi erbjuder motorer från Mercury, Mercruiser och Suzuki.
2,5hk – 20hk för hemleverans
Motorer 2,5hk till 20hk med rorkult kan du som kund montera själv. Du köper dessa motorer antingen här i vår webbshop med hemleverans, eller direkt i vår butik. Självklart kan vi hjälpa till med installation.
Installationsmotorer
Motorer över 20 hk och reglage monterar vi åt er med fullständig auktoriserad leveransservice i vattnet för att säkerställa att alla motorgarantier gäller.
Mercury motorkampanj 2.5hk-300hk t.o.m. 7 juli 2026
Just nu pågår en motorkampanj från Mercury på utvalda motorer mellan 2.5hk-300hk CMS. Priserna gäller t.o.m 7 juli 2026.
Klicka på länken för prislista Prislista Mercury motorkampanj t.o.m 7:e juli 2026
Lagerkampanj på utvalda motorer hos Orust Marin
Du har väl inte missat att vi har en lagerkampanj på utvalda motorer. Se under kategori KAMPANJMOTORER
Suzuki hos Orust Marin
Orust Marin Center utökar sin varumärkesportfölj och är glada att nu kunna erbjuda hela programmet av utombordsmotorer från Suzuki med små bärbara alternativ från 2,5hk upp till prestandamotorer på 350hk. Just nu pågår en vårkampanj med extra attraktiva priser. Kampanjen pågår fram till 28 maj. Motorerna finns antingen hemma eller vår svenska leverantörs lager för snabb leverans.

Här hittas en samling av alla de produkter vi säljer!









