
Suzuki DF 5hk | DF5A
DF5A
Våra småmotorer är mycket uppskattade på marknaden. Med hjälp av det stora bärhandtaget är motorerna enkla att bära med sig. Eftersom dessa är 4-taktare är bränsleekonomin betydligt bättre jämfört med liknande 2-taktare.
Mycket teknik i litet skal
DF5A är en encylindrig motor med toppventil. Cylindervolymen är på hela 138 cm³ och levererar ett förvånandsvärt högt vridmoment och ger en jämn och bra acceleration. En digital tändning som både reglerar tändningsställningen och innehåller en inbyggd varvtalsbegränsare gör start och körning enklare. Växlarna som finns är fram, neutral samt back. Gashandtaget på motorn är konstruerat så att du får en bekväm körställning och kan svänga motorn 180° vilket ger en förnämlig manövrerbarhet.
16 900 kr
Finansiera ditt köp med
Låna upp till 100 000 kr utan krav på kontantinsats!
Genomsnittligt månadsbelopp
Inklusive administrativ avgift
Notera att första månadsbetalningen
även inkluderar en kampanjavgift.
DF5A
Suzukis småmotorer är mycket uppskattade på marknaden. Med hjälp av det stora bärhandtaget är motorerna enkla att bära med sig. Eftersom dessa är 4-taktare är bränsleekonomin betydligt bättre jämfört med liknande 2-taktare.
Mycket teknik i litet skal
DF5A är en encylindrig motor med toppventil. Cylindervolymen är på hela 138 cm³ och levererar ett förvånandsvärt högt vridmoment och ger en jämn och bra acceleration. En digital tändning som både reglerar tändningsställningen och innehåller en inbyggd varvtalsbegränsare gör start och körning enklare. Växlarna som finns är fram, neutral samt back.
Gashandtaget på motorn är konstruerat så att du får en bekväm körställning och kan svänga motorn 180° vilket ger en förnämlig manövrerbarhet.
| Produkttyp | Båtmotorer |
|---|---|
| Bränsle | Bensin |
| Bränsletank | Intern och extern |
| Cylinderantal | 1 |
| Effekt (hk) | 5 |
| Garanti | Upp till 7 års fabriksgaranti |
| Motormodell | Suzuki DF 5A |
| Motorstyrka | 5 hk |
| Reglagetyp | Rorkult |
| Rigglängd | L = 20" 508mm, S = 15" (381mm) |
| Serviceintervall | 100hr/12mån |
| Startsystem | Manuell |
| Vikt (kg) | 25 |
| Cylindervolym | 138cc |
| Utväxling | 1.92:1 |
| Bränsletank (liter) | 1,5 |
| Varumärke | Suzuki |
| Varvtalsområde | 4000-5000 rpm |
| Tillverkarens SKU | DF5A |
Köp din båtmotor hos Orust Marin
Hos oss kan ni köpa båtmotorer i alla storlekar, både utombordare och inombordare. Vi erbjuder motorer från Mercury, Mercruiser och Suzuki.
2,5hk – 20hk för hemleverans
Motorer 2,5hk till 20hk med rorkult kan du som kund montera själv. Du köper dessa motorer antingen här i vår webbshop med hemleverans, eller direkt i vår butik. Självklart kan vi hjälpa till med installation.
Installationsmotorer
Motorer över 20 hk och reglage monterar vi åt er med fullständig auktoriserad leveransservice i vattnet för att säkerställa att alla motorgarantier gäller.
Mercury motorkampanj 2.5hk-300hk t.o.m. 7 juli 2026
Just nu pågår en motorkampanj från Mercury på utvalda motorer mellan 2.5hk-300hk CMS. Priserna gäller t.o.m 7 juli 2026.
Klicka på länken för prislista Prislista Mercury motorkampanj t.o.m 7:e juli 2026
Lagerkampanj på utvalda motorer hos Orust Marin
Du har väl inte missat att vi har en lagerkampanj på utvalda motorer. Se under kategori KAMPANJMOTORER
Suzuki hos Orust Marin
Orust Marin Center utökar sin varumärkesportfölj och är glada att nu kunna erbjuda hela programmet av utombordsmotorer från Suzuki med små bärbara alternativ från 2,5hk upp till prestandamotorer på 350hk. Just nu pågår en vårkampanj med extra attraktiva priser. Kampanjen pågår fram till 28 maj. Motorerna finns antingen hemma eller vår svenska leverantörs lager för snabb leverans.

Här hittas en samling av alla de produkter vi säljer!









