
Suzuki DF 40hk | DF40A
Självjusterande kamaxelkedja
Alla modeller från DF40A har en underhållsfri kamaxelkedja. Det är en enkel och effektiv design där kedjan löper i ett oljebad som håller den smord. Den är utrustad med en automatisk spännare som håller den vid rätt spänning för en underhållsfri drift.
Riggingkit
Som standard levereras alla DF40A med valfri reglagebox, multifunktionsinstrument och separat bränsletank
Paketpriset Inkluderar motor, reglage och installation Det ursprungliga priset var: 98 959 kr.90 459 krDet nuvarande priset är: 90 459 kr.
Finansiera ditt köp med
Låna upp till 100 000 kr utan krav på kontantinsats!
Genomsnittligt månadsbelopp
Inklusive administrativ avgift
Notera att första månadsbetalningen
även inkluderar en kampanjavgift.
DF40A
Kompakta och lätta utombordare konstruerade för att leverera hög prestanda och bränsleeffektiv körning.
Självjusterande kamaxelkedja
Alla modeller från DF40A har en underhållsfri kamaxelkedja. Det är en enkel och effektiv design där kedjan löper i ett oljebad som håller den smord. Den är utrustad med en automatisk spännare som håller den vid rätt spänning för en underhållsfri drift.
Riggingkit
Som standard levereras alla DF40A med valfri reglagebox, multifunktionsinstrument och separat bränsletank
Befintliga modeller:
- DF 40 ATS Elstart, valfri reglagebox, multifunktionsinstrument, Powertrim & tilt, separat tank 25 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Kort rigg 15” (380 mm)
- DF 40 ATL Elstart, valfri reglagebox, multifunktionsinstrument, Powertrim & tilt, separat tank 25 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Lång rigg 20” (510 mm)
| Produkttyp | Båtmotorer |
|---|---|
| Bränsle | Bensin |
| Bränsletank | Extern |
| Cylinderantal | 3 |
| Effekt (hk) | 40 |
| Garanti | Upp till 7 års fabriksgaranti |
| Motormodell | Suzuki DF 40A |
| Motorstyrka | 40 hk |
| Reglagetyp | Mekaniskt reglage |
| Rigglängd | L = 20" 508mm, S = 15" 381mm |
| Serviceintervall | 100hr/12mån |
| Startsystem | Elstart |
| Vikt (kg) | 104 |
| Cylindervolym | 941cc |
| Utväxling | 2.27:1 |
| Bränsletank (liter) | 25 |
| Varumärke | Suzuki |
| Varvtalsområde | 5000-6000 rpm |
| Växel | F-N-R |
| Trimsystem | Powertrim & tilt |
| Kamdrivning | kedja |
| Tillverkarens SKU | DF40A |
Standardutrustning motor:
- Propeller aluminium, dimension valbar
- Lös bränsletank 25 liter inkl bränslekoppling
- Valfri reglagebox (topp- eller sidomonterat)
- Multifunktionsinstrument (alternativ med 2 instrumenttavlor, prisavdrag 2 500kr)
- Motor- och växelhusolja
Installation F40-60hk från 13320kr
I standardinstallation av motor ingår:
- Demontering befintlig motor
- Montering ny motor
- Montering reglagekit
- Sjötest med utprovning propeller
- Leveransgenomgång i vattnet med kund
OBS! kostnader för bränsleanslutningar, batteri, övriga tillval och anpassningar tillkommer.
I paketpris ingår:
- Motor
- Reglagekit (valfri reglagebox)
- Securmark stöldskyddsmärkning
- Motorlås
- Installation
Köp din båtmotor hos Orust Marin
Hos oss kan ni köpa båtmotorer i alla storlekar, både utombordare och inombordare. Vi erbjuder motorer från Mercury, Mercruiser och Suzuki.
2,5hk – 20hk för hemleverans
Motorer 2,5hk till 20hk med rorkult kan du som kund montera själv. Du köper dessa motorer antingen här i vår webbshop med hemleverans, eller direkt i vår butik. Självklart kan vi hjälpa till med installation.
Installationsmotorer
Motorer över 20 hk och reglage monterar vi åt er med fullständig auktoriserad leveransservice i vattnet för att säkerställa att alla motorgarantier gäller.
Mercury motorkampanj 2.5hk-300hk t.o.m. 7 juli 2026
Just nu pågår en motorkampanj från Mercury på utvalda motorer mellan 2.5hk-300hk CMS. Priserna gäller t.o.m 7 juli 2026.
Klicka på länken för prislista Prislista Mercury motorkampanj t.o.m 7:e juli 2026
Lagerkampanj på utvalda motorer hos Orust Marin
Du har väl inte missat att vi har en lagerkampanj på utvalda motorer. Se under kategori KAMPANJMOTORER
Suzuki hos Orust Marin
Orust Marin Center utökar sin varumärkesportfölj och är glada att nu kunna erbjuda hela programmet av utombordsmotorer från Suzuki med små bärbara alternativ från 2,5hk upp till prestandamotorer på 350hk. Just nu pågår en vårkampanj med extra attraktiva priser. Kampanjen pågår fram till 28 maj. Motorerna finns antingen hemma eller vår svenska leverantörs lager för snabb leverans.

Här hittas en samling av alla de produkter vi säljer!









