
Suzuki DF 20hk | DF20A
DF20A
DF20As nya bränslekomponenter är både mindre och lättare än de som använts i tidigare system. Det gör att DF20A väger mindre än någon annan fyrtaktare i 14.7kW klassen. Slutligen har Suzukis beprövade lean-burn teknik gjort att dessa utombordare blivit kända för sin energisnålhet, samtidigt som de minskar på utsläppen! Motorerna är otroligt tystgående tack vare en trestegs utjämningskammare och avgasutsläpp genom propellernavet. Motorn finns i flera versioner både med rorkult, reglage samt manuell eller manuell och elstart. AT-versionerna har även power tilt.
Från 39 900 kr
Finansiera ditt köp med
Låna upp till 100 000 kr utan krav på kontantinsats!
Genomsnittligt månadsbelopp
Inklusive administrativ avgift
Notera att första månadsbetalningen
även inkluderar en kampanjavgift.
DF20A
Suzukis nya DF20A är en av de mest tekniskt avancerade bärbara utombordare som finns. DF20A ingår i motorfamiljen 9.9-20hk på hela 327cc och med elektronisk bränsleinsprutning (EFI). Precis som de andra bärbara motorerna från Suzuki, erbjuder denna motor en otroligt enkel användning, bärbarhet och ekonomisk drift. Motorn finns i flera versioner både med rorkult och reglage samt manuell eller manuell och elstart. AT-versionerna har även power tilt.
DF20As nya bränslekomponenter är både mindre och lättare än de som använts i tidigare system. Det gör att DF20A väger mindre än någon annan fyrtaktare i 14.7kW klassen. Slutligen har Suzukis beprövade lean-burn teknik gjort att dessa utombordare blivit kända för sin energisnålhet, samtidigt som de minskar på utsläppen! Motorerna är otroligt tystgående tack vare en trestegs utjämningskammare och avgasutsläpp genom propellernavet.
Befintliga modeller:
- DF 20 AS Manuell start, rorkult, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Kort rigg 15” (380 MM
- DF 20 AL Manuell start, rorkult, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Lång rigg 20” (510 mm)
- DF 20 AES Elstart, rorkult, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Kort rigg 15” (380 MM)
- DF 20 AEL Elstart, rorkult, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Lång rigg 20” (510 MM)
- DF 20 ARS Elstart, reglagebox, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Kort rigg 15” (380 mm)
- DF 20 ARL Elstart, reglagebox, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Lång rigg 20” (510 mm)
- DF 20 ATS Elstart, reglagebox, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Kort rigg 15” (380 mm) Power tilt
- DF 20 ATL Elstart, reglagebox, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Lång rigg 20” (510 mm) Power tilt
- DF 20 ATHL Elstart, rorkult, separat tank 12 L. Elektronisk bränsleinsprutning. Lång rigg 20” (510 mm) Power tilt
| Produkttyp | Båtmotorer |
|---|---|
| Bränsle | Bensin |
| Bränsletank | Extern |
| Cylinderantal | 2 |
| Effekt (hk) | 20 |
| Garanti | Upp till 7 års fabriksgaranti |
| Motormodell | Suzuki DF 15A |
| Motorstyrka | 15 hk |
| Reglagetyp | Mekaniskt reglage, Rorkult |
| Rigglängd | L = 20" 508mm, S = 15" 381mm |
| Serviceintervall | 100hr/12mån |
| Startsystem | Elstart och Manuell, Manuell |
| Vikt (kg) | 44 |
| Cylindervolym | 327cc |
| Utväxling | 2.08:1 |
| Bränsletank (liter) | 12 |
| Varumärke | Suzuki |
| Varvtalsområde | 5000-6000 rpm |
| Generatorstyrka (Amp) | 6, 12 Amp på E-modeller |
| Växel | F-N-R |
| Trimsystem | Manuell, Power Tilt |
| Tillverkarens SKU | DF20A |
Köp din båtmotor hos Orust Marin
Hos oss kan ni köpa båtmotorer i alla storlekar, både utombordare och inombordare. Vi erbjuder motorer från Mercury, Mercruiser och Suzuki.
2,5hk – 20hk för hemleverans
Motorer 2,5hk till 20hk med rorkult kan du som kund montera själv. Du köper dessa motorer antingen här i vår webbshop med hemleverans, eller direkt i vår butik. Självklart kan vi hjälpa till med installation.
Installationsmotorer
Motorer över 20 hk och reglage monterar vi åt er med fullständig auktoriserad leveransservice i vattnet för att säkerställa att alla motorgarantier gäller.
Mercury motorkampanj 2.5hk-300hk t.o.m. 7 juli 2026
Just nu pågår en motorkampanj från Mercury på utvalda motorer mellan 2.5hk-300hk CMS. Priserna gäller t.o.m 7 juli 2026.
Klicka på länken för prislista Prislista Mercury motorkampanj t.o.m 7:e juli 2026
Lagerkampanj på utvalda motorer hos Orust Marin
Du har väl inte missat att vi har en lagerkampanj på utvalda motorer. Se under kategori KAMPANJMOTORER
Suzuki hos Orust Marin
Orust Marin Center utökar sin varumärkesportfölj och är glada att nu kunna erbjuda hela programmet av utombordsmotorer från Suzuki med små bärbara alternativ från 2,5hk upp till prestandamotorer på 350hk. Just nu pågår en vårkampanj med extra attraktiva priser. Kampanjen pågår fram till 28 maj. Motorerna finns antingen hemma eller vår svenska leverantörs lager för snabb leverans.

Här hittas en samling av alla de produkter vi säljer!










